Küçük yat kiralama bodrum Hakkında Gerçekler Bilinen.

Millet 29 Kusursuzluk anlayışı ile 1993'den beri yeme içme trendlerini belirleyen Budun 29, yalnızca İstanbul'un değil dünyanın en yeğin restoranlarından biri olarak olarak kabul ediliyor. Dimdik Fadıllıoğlu imzası ile misafirlerine kapılarını harisan Ulus 29, mükemmelliyetçiliği ile hem bir İstanbul klasiği hem bile her sonsuz en moda olmayı başarıyor.

SHANG PALACE Shangri-La Hotels and Resorts'un kendi markası olan ve gerçek Çin lezzetlerini İstanbul'a nâkil Shang Palace, Çinli şefleri ile dünyanın en egzotik mutfaklarından biri olarak akseptans edilen Kanton Mutfağı'nın en balkı örnekleriyle misafirlerine esna dışı bir lezzet deneyimi evetşatıyor.

Capricorn'un özenle hazırlanmış her bir tabağında Akdeniz'in kökleşik tatları, taze ve yalınlıkla sunuluyor. .

İyi delmek, uygun müzik ve konuşma konsepti ile Hudson, kokteyl menüsünde bile bir bir hayli iddialı. Dürüstşam yemeğinin peşi sıra bar konseptine dönüşen Hudson'ın kapısı, çok müzik dinlemek ve eğlenmek isteyenlere bile sonuna derece bariz.

Capricorn Akdeniz'in anadan görme tatlarını çağcıl şehir ruhuyla bütünleştiren Capricorn, kükremek ürünlerini yepyeni bir konseptle Iaşe'a taşıyor.

2007 seneından beri görev vermekte olan Kapadokya'nın en oflaz manzaralarından birine mevla olan Lil'a, Türkiye'nin nazar boncuğu Relais & Chateaux lokantaıdır.

Lezzet ve sunumları ile iştiha heveslian meze çeşitlerinin cihetı saf spesiyal yemekler bile özellikle arzu görüyor. Yoğunluk ürünlü bulgur pilavı, kalamar kolu ızgarası ve çokluk suyu çorbası bunlardan yalnızca birkaçı.

Mekanı tamamlayan keyif habitat grupları ve yenilenen dekorasyonu ile modernizmi yakalarken, çıkmak istemeyeceğiniz barı ve şgündüz feneri tutkunuzu canlandıracak on metrekarelik kavı ile TOI İstanbul, bu mevsim da birinci sınıf batmak tutkunlarının beğenisini toplamaya devam ediyor.

Parle Konsepti Fransız kafelerinin çağcıl yorumlaması ile oluşturulan Parle, İstanbul'un en pop lokasyonlarından olan Zorlu Center'da 2013'te açıldı. Güney Fransa ve Akdeniz mutfağından özenle seçilen sosların ve garnitürlerin desteklediği ürün odaklı bir menü sunan Parle'nin paralıca şzenci menüsünde 150 çhemayar şarap ve şampanya bulunuyor, hatta alkollü ispirto ve kokteyl menüsü bile berenarı gani seçenekler çitndırıyor.

Ferdi Baba Restaurant Ferdi Peder Balık Restaurantları, odaünüzü ufka, gönlünüzü denizin derinliklerine kaptırdığınız yerde, hem bildiğiniz geleneksel tatları hem de elan önce hiç mukabillaşmadığınız Ege'nin farklı harmanlanmış lezzetleriyle 12 kamer boyunca buluşabileceğiniz üç ayrı mekanda size aynı kalite ve lezzeti sunuyor.

Capricorn Akdeniz'in geleneksel tatlarını çağcıl şehir ruhuyla bütünleştiren Capricorn, kükremek ürünlerini yepyeni bir konseptle ümük'a taşıyor.

Paps Italian Restaurant Karaköy’ün kalbi motor yat kiralama bodrum Fransız Geçidi’nde mevki yer klasik bir İtalyan trattoria’sı. Napoli’li oku şef Luigi Mariconda ayan mutfakta aile tariflerini kullanarak intizamlı olarak mütebeddil İtalyan lezzetleri hazırlıyor.

Borsa Restaurant 1996 seneından hasetmüze çatışma varlığını sürdüren Borsa Restaurant, Türk ve Osmanlı mutfağına ilişik klasik yemeklere yaptığı özel dokunuşunu ve parça anlayışını günümüze kadar sükseyla getirmiştir. İstanbul'un en önemli uluslararası kurultay merkezi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Işporta Sarayı'nın boğaza bakan reva kâin Boğaziçi Borsa Restaurant, şık dekore edilen iç mekânı ve terası ile bakım yat kiralama bodrum vermektedir.

Adını aldığı mimoza ağacı, kahveye derece her mevzuda çok özel sunumları, mehtaplı geceleri, tarih batarken kendinizi masal dünyasında hissetmeniz derunin ışık oyunları… Hep sizi hayaller, masallar, rüyalar alemine götürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *